![](images/middle.gif)
![](images/right.jpg)
![]() ![]() |
Selektywny wybór nakładających się obiektów
Narysujmy 3 okręgi - trzema różnymi kolorami, mogą być na tej samej warstwie - odsunięte od siebie o jakąś odległość (tak jak na poniższym rysunku).
![Trzy okręgi leżące na tej samej warstwie Trzy okręgi leżące na tej samej warstwie oznaczone różnymi kolorami – odsunięte od siebie](obrazki/zwcad_2020/nakladajace-sie-obiekty/trzy-okregi-lezace-na-tej-samej-warstwie.jpg)
Trzy okręgi leżące na tej samej warstwie oznaczone różnymi kolorami – odsunięte od siebie
Przesuńmy teraz położenie tych okręgów w taki sposób aby dojrzały jeden na drugim.
Sprawdźmy czy pod paskiem poleceń mamy włączoną ikonę aktywującą funkcję selektywnego wyboru (jeśli nie to wystarczy w nią kliknąć). Funkcję selektywnego wyboru można włączać lub wyłączać również kombinacją klawiszy Ctrl oraz W.
![Czy ikona dla wyboru selektywnego jest włączona (skrót klawiaturowy to: Ctrl + W) Sprawdzenie czy ikona dla wyboru selektywnego jest włączona (skrót klawiaturowy to: Ctrl + W)](obrazki/zwcad_2020/nakladajace-sie-obiekty/czy-ikona-dla-wyboru-selektywnego-jest-wlaczona.jpg)
Proszę się upewnić czy ta ikona dla wyboru selektywnego jest włączona (skrót klawiaturowy to: Ctrl + W)
![Nałożone na siebie obiekty Nałożone na siebie obiekty – trzy okręgi o kolorach: zielony żółty i czerwony](obrazki/zwcad_2020/nakladajace-sie-obiekty/nalozone-na-siebie-obiekty.jpg)
Nałożone na siebie obiekty – trzy okręgi o kolorach: zielony żółty i czerwony
Klikamy w zielony okrąg - oprogramowanie ZWCAD 2020 rozpoznaje, że obiekty są na siebie nałożone. Sygnalizuje to okno, które pojawi się przy kursorze – z listą nakładających się na siebie obiektów.
Na liście znajdują się typy obiektów wraz z oznaczeniami ich kolorów. Obiekty mogą znajdować się na tej samej lub na różnych warstwach – brany pod uwagę jest ich kolor.
![Okno selektywnego wyboru dla obiektów leżących na sobie. Okno selektywnego wyboru dla obiektów leżących na sobie. Wybieramy żółty okrąg.](obrazki/zwcad_2020/nakladajace-sie-obiekty/okno-selektywnego-wyboru-dla-obiektow-lezacych-na-sobie.jpg)
Okno selektywnego wyboru dla obiektów leżących na sobie. Wybieramy żółty okrąg.
Teraz możemy wybrać interesujący nas obiekt aby dokonać na nim odpowiedniej operacji (na przykład: kopiowania, przesunięcia, skalowania, przesunięcia na wierzch lub innych odpowiednich dla danego typu obiektu operacji).
My wybierzemy żółty okrąg dokonamy operacji przesunięcia na wierzch.
W menu klasycznym ZWCAD 2020 operacji przesunięcia na wierzch dokonujemy z paska narzędzi: Porządek wyświetlania. Wybieramy pierwszą z lewej ikonę Przesuń na wierzch.
![Przesuń na wierzch w menu klasycznym Przesuń na wierzch w menu klasycznym](obrazki/zwcad_2020/nakladajace-sie-obiekty/przesun-na-wierzch-w-menu-klasycznym.jpg)
Przesuń na wierzch w menu klasycznym w ZWCAD
W menu wstążkowym wybieramy grupę opcji Rysuj a następnie funkcję porządek rysowania, Przesuń na wierzch (oznaczona czerwonym prostokątem na poniższym rysunku).
![Przesuń na wierzch w menu wstążkowym Przesuń na wierzch w menu wstążkowym](obrazki/zwcad_2020/nakladajace-sie-obiekty/przesun-na-wierzch-w-menu-wstazkowym.jpg)
Przesuń na wierzch w menu wstążkowym w ZWCAD
Jak widać mogliśmy dokonać operacji na żółtym okręgu. Został on przesunięty na wierzch.
![Wybrany żółty okrąg został przesunięty na wierzch Wybrany żółty okrąg został przesunięty na wierzch dzięki funkcji selektywnego wyboru](obrazki/zwcad_2020/nakladajace-sie-obiekty/zolty-okrag-przesuniety-na-wierzch.jpg)
Wybrany - żółty okrąg został przesunięty na wierzch dzięki funkcji selektywnego wyboru
Dwa małe kwadraciki przy kursorze w ZWCAD
Jeśli (bez klikania) najedziemy kursorem (przy włączonej funkcji selektywnego wyboru) na nakładające się obiekty to ZWCAD zasygnalizuje nam nakładające się obiekty w postaci dwóch małych kwadracików koło kursora. Pokazano to na rysunku poniżej.
![Nakładające się obiekty oznaczone są dwoma kwadracikami przy kursorze Nakładające się obiekty oznaczone są dwoma kwadracikami przy kursorze](obrazki/zwcad_2020/nakladajace-sie-obiekty/oznaczenie-nakladajacych-sie-obiektow.jpg)
Po najechaniu kursorem nakładające się obiekty oznaczone są dwoma kwadracikami przy kursorze
Podsumowanie
Funkcja selektywnego wyboru może nam w prosty sposób pomóc określić jaki obiekt chcemy wybrać jeżeli obiekty nakładają się na siebie.
Po wybraniu określonego obiektu możemy na nim wykonać dowolnych operacji edycyjnych. W praktyce funkcja ta okazuje się być bardzo pomocnym narzędziem.
Powrót do góry